Ez nemcsak a pénztárcájára, hanem a lakhatás minőségére is kedvezőtlen hatással van. A túlzott nedvességű házakban (mind a levegőben, mind a falakban) gyakran megjelenik penész, amely ráadásul ideális feltételeket teremt az atkák szaporodásához.
A penész kialakulása egyértelmű jele a magas páratartalomnak a lakásban, és komoly egészségügyi kockázatot jelent a lakók számára. Veszélyes spórákat bocsát ki, némely penészfaj pedig akár rákkeltő is lehet. A penészgombák az allergia kialakulásához is hozzájárulhatnak, és minden korosztály számára károsak, de leginkább a gyermekeket veszélyeztetik. Ha penészesedést észlel a lakásban, fontos, hogy mielőbb lépéseket tegyen annak eltávolítására.
A lakás páratartalmát mi magunk is növeljük a szokásos tevékenységekkel mint például a főzéssel, ruhaszárítással vagy fürdéssel. A pára ezután lecsapódik a hideg felületekre, például az ablakkeretekre vagy az ablaküvegekre.

Télen naponta legalább kétszer 5–10 percig kell szellőztetni. Télen intenzíven, rövid ideig és rendszeresen szellőztessünk, hogy ne hűljenek le túlságosan az ablakkeretek és ne keletkezzen felesleges hőveszteség. Igyekezzünk a lehető legtöbb friss levegőt bejuttatni a belső térbe a lehető legrövidebb idő alatt. Télen nem ajánlott a mikroszellőztetés.
Elektromos és táblás szárítók, rekuperáció és egyéb
Amennyiben rossz szigetelésű ingatlanról van szó, a párátlanítók csak a következményeket szüntetik meg, nem pedig a probléma okát.