Má negatívne ekonomické dopady a nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu bývania. V domoch s nadmernou vlhkosťou (ako vzdušnou, tak aj v murive) sa často objavujú plesne a navyše vytvárajú ideálne podmienky pre množenie roztočov.
Vznik plesne je jasným signálom vysokej vlhkosti vzduchu v dome a pre jeho obyvateľov predstavuje veľké zdravotné riziko. Uvoľňuje nebezpečné spóry a niektoré druhy plesní sú dokonca karcinogénne. Plesne taktiež prispievajú k vzniku alergií a sú škodlivé pre všetky vekové skupiny, najviac však ohrozujú deti. Pokiaľ pleseň v byte objavíte, čo najskôr by ste s ňou mali začať bojovať.
Vzdušnú vlhkosť v domácnosti zvyšujeme aj sami bežným prevádzkovaním ako je napr. varenie, sušenie bielizne alebo kúpanie. Vlhkosť sa potom zráža na chladných povrchoch, ako sú rámy či sklené výplne okien.
V zime je ideálne vetranie v dĺžke 5 až 10 minút minimálne dvakrát denne. V zime vetráme intenzívne, krátko a pravidelne, aby sa príliš neochladzovali rámy okien a nedochádzalo zbytočne k tepelným stratám. Snažíme sa dostať do interiéru čo najviac čerstvého vzduchu a v čo najkratšom čase. V zime sa neodporúča používať mikroventiláciu.
Elektrické a tabletové sušiče, rekuperácie a iné
Pokiaľ sa jedná o nehnuteľnosť s nefunkčnou izoláciou, odvlhčovače vzduchu odstraňujú iba následky, avšak nie samotnú príčinu problému.